Kraśnik - mapy poglądowe

Kraśnik jest miastem powiatowym położonym w województwie lubelskim, zlokalizowanym 45 km na południowy - zachód od Lublina. W 2015 roku zamieszkiwany był przez 35 233 osoby.
Kraśnik do 1975 roku stanowił dwa odrębne miasta: Kraśnik Fabryczny i Kraśnik Lubelski. Ta przeszłość jest widoczna do dziś - miasto jest wyraźnie podzielone na dwie części, oddalone od siebie o 6 km, skomunikowane między sobą najdłuższa ulicą miasta - Urzędowską. Widoczny jest podział funkcjonalny miasta na strefy:
-
przemysłową - zlokalizowaną w północnej części miasta
-
składowo-magazynową - obszar Stacji Kolejowej, czyli wschodnia część miasta
-
zabudowy wielorodzinnej - dzielnica Fabryczna, Piaski, Koszary
-
zabudowy jednorodzinnej - wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych i na obrzeżach miasta
-
rekreacji - Budzyń, gdzie znajduje się zalew kraśnicki
-
obszar zabytkowy - centrum Kraśnika Starego
-
obszar działalności usługowej - głównie w centrum Kraśnika Starego i dzielnicy Fabrycznej
Kraśnik cechuje się bardzo silnym ośrodkiem przemysłowym, o jego sile świadczy fakt, że 52% pracujących zostało zatrudnionych w branży przemysłowej. Do głównych zakładów przemysłowych zlokalizowanych w Kraśniku należy:
-
Fabryka Łożysk Tocznych – Kraśnik S.A. – produkcja łożysk tocznych, zatrudniająca 2,7 tys. osób
-
Tsubaki-Hoover Polska Sp. z o.o. – produkcja wyrobów metalowych
-
Gumet – produkcja uszczelnień gumowo-metalowych i gumowych
-
Nabor – produkcja wyrobów gumowych i gumowo-metalowych
-
AJG – Zakłady Poligraficzne – usługi poligraficzne
-
Ekoflora Przedsiębiorstwo Ekologiczne – produkcja wieloskładnikowych nawozów dolistnych dla rolnictwa
-
Jobon - produkcja mebli
Ponadto w mieście istnieje wiele mniejszych przedsiębiorstw. Co ciekawe okolica bogata jest w podłoże gliniaste, dlatego na dużą skalę produkowana jest cegła, z której Kraśnik słynie na całą Polskę. Dodatkowo w okolicach al. Tysiąclecia powstaje Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Kraśnik jest ważnym ośrodkiem miejskim i przemysłowym w regionie południowo - wschodniej Polski. Stanowi także znaczący węzeł drogowy województwa lubelskiego. W Dzielnicy Starej krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie:
-
(Białoruś) – Kuźnica – Białystok – Lublin – Kraśnik – Janów Lubelski – Rzeszów. W jej miejsce planowana jest droga ekspresowa S19 omijająca miasto od wschodu.
-
74 (Łódź) – Sulejów – Kielce – Kraśnik – Janów Lubelski – Zamość – Zosin – (Ukraina). Od 2010 roku omija centrum Kraśnika obwodnicą południową.
-
833 Kraśnik – Chodel – (Opole Lubelskie). W przyszłości ruch tranzytowy z niej ma zostać przełożony na planowaną obwodnicę północną.
Do problemów miasta należy niedobór tanich obiektów mieszkaniowych pod wynajem (z własnych obserwacji widzimy, że popyt na nie jest duży), mała liczba stacji paliw, oraz tylko jedna duża galeria handlowa.
.